E-learning dla firmy – najlepsze rozwiązania. Co wybrać? 

Większość firm, które poszukują rozwiązania do e-learningu dla swoich pracowników robi to źle!

Z tego wpisu dowiesz się jakie kategorie rozwiązań znajdziesz na rynku i czym się wyróżniają. Znajomość tych kategorii pozwoli Ci lepiej zorientować się jakie możliwości dają nowoczesne systemy do e-learningu.

Mamy nadzieję, że to ułatwi Ci wybór rozwiązania, które będzie najlepiej dopasowane do potrzeb Twojej organizacji.

Co powinien posiadać nowoczesny e-learning – jak wybrać dobre narzędzie?

Czym powinien charakteryzować się nowoczesny system e-learningu?

Po pierwsze musisz odpowiedzieć na pytanie – “Co firma chce osiągnąć wdrażając nową platformę?”.

Do czego służy system e-learningu?

Platforma e-learningu pozwala na szkolenie pracowników w dowolnym czasie i miejscu. Sam system e-learningu jest tylko fundamentem do tworzenia i zbierania feedbacku dotyczącego materiałów szkoleniowych, które powinny być dopasowane do realiów, w których obraca się dany pracownik.

Zadaniem oprogramowania do e-learningu jest przechowywanie treści szkoleń, dostarczanie ich do urządzeń końcowych użytkowników, monitorowanie postępów i zarządzanie całym procesem przebiegu szkoleń. 

Raporty i ankiety zbierane ze szkoleń służą menedżerom HR do lepszego planowania kolejnych materiałów i dopasowywania treści do potrzeb rozwoju pracowników.

Co powinien zapewnić system LMS?

  1. Zwiększenie umiejętności pracowników
    Umiejętności to przede wszystkim zdolność do wdrożenia wiedzy ze szkoleń. Proces e-learningu powinien opierać się na takich mechanizmach, które budują doświadczenie, a nie tzw. wiedzę encyklopedyczną. Może to być na przykład zastosowanie elementów grywalizacji.
  2. Dostosowywanie i projektowanie szkoleń dopasowanych do realiów firmy.
    Dedykowane platformy LMS sprawdzają się tam, gdzie nie pomogą portale, które dostarczają ogólne programy e-learningowe, oraz tam, gdzie nie ma pola do łatwej standaryzacji programu i wyskalowania go (jak to jest na przykład w szkoleniach z metodologii zarządzania projektami).
    Platform e-learningu korporacyjnego powinna zawierać w sobie narzędzia do projektowania szkoleń – czasami zwane narzędziami autorskimi, lub konstruktorami kursów.
  3. Elastyczne szkolenie zespołów bez względu na ich lokalizację.
    W XXI w., zwłaszcza w dobie, gdy wzrastają trendy takie, jak home-office, konieczne jest, aby platforma e-learningu dobrze dopasowywała treści szkoleniowe do nowoczesnych urządzeń takich, jak smartfony i tablety.
  4. Centralne miejsce na wymianę opinii i doświadczeń.
    Samo dostarczanie treści e-learningowych to za mało! Konieczny jest feedback, lub nawet możliwość interakcji użytkowników platformy ze sobą, co dodatkowo uwalnia potencjał do kreatywności i ulepsza ofertę szkoleniową.
  5. Oszczędność czasu.
    Platforma e-learningowa powinna upraszczać proces szkoleniowy i pozwalać na znaczną automatyzację wszystkich pracochłonnych czynności takich, jak generowanie szczegółowych raportów i weryfikowanie efektywności poszczególnych programów. 
  6. Oszczędność pieniędzy.
    Inwestycja w platformę szkoleniową powinna być alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań – szkoleń stacjonarnych, kosztownych procesów coachingowych, czy sesji warsztatowych, które wymagają znacznych nakładów. W tym zastosowaniu dobrze sprawdzą się rozwiązania oparte na najnowszych technologiach programistycznych, a przede wszystkim oprogramowanie typu SaaS, które umożliwia łatwe skalowanie zasobów niezbędnych dla systemu dzięki rozwiązaniom chmurowym.

Jak wybrać najlepszy system?

Poniżej znajdziesz najważniejsze cechy, które należy sprawdzić przed wyborem rozwiązania do e-learningowego dla firmy.

Prostota użytkowania i nowoczesny interfejs.

Atrakcyjna forma Edustrady przemówi do młodszych pokoleń. Czytelność, łatwość i przyjazność obsługi sprawi, że nawet osoby starsze i mniej obeznane z technologią się odnajdą.

Interakcje między użytkownikami – tzw. social-learning.

Użytkownicy mogą poszerzać i wymieniać wiedzę dzięki Tablicy, a szkoleniowcy wartościowy feedback.

Narzędzia analityczne/Raportowanie postępów i benchmarking

Raporty podane w ciekawej, czytelnej formie pozwolą na wychwycenie trendów i zwiększenie efektywności szkoleń.

Elementy grywalizacji

Punkty, odznaki, rankingi. Grywalizacja w Edustradzie motywuje do nauki dzięki sprawdzonym rozwiązaniom.

Proces onboardingu

Edudstrada pozwala na łatwiejsze i skuteczniejsze wdrożenie nowych pracowników za ułamek kosztów stacjonarnego szkolenia.

Wygoda użytkowania platformy

Pigułki wiedzy mogą być rozwiązane o każdej porze, w każdym miejscu, na każdym urządzeniu. 

Obsługa urządzeń mobilnych

Tablet, smartfon, aplikacja, przeglądarka mobilna- Ty wybierasz jak używasz Edustrady.

Narzędzia autorskie do tworzenia treści

Tworzenie pigułek wiedzy jest tak łatwe i przyjemne jak ich rozwiązywanie. System tworzenia materiałów jest prosty, używa “klocków drag ‘n drop” i daje duże możliwości.

Wersje językowe i możliwość tłumaczenia

Edustrada może funkcjonować praktycznie w każdym języku. Po prostu wgraj plik .CSV, a platforma zrobi resztę za Ciebie.

Portale edukacyjne

Chodzi tutaj o powszechnie dostępne platformy on-line takiej, jak np. Udacity, edX, Coursera, czy LinkedIn Learning, na których można znaleźć szkolenia, które pozwalają zdobyć certyfikaty wymagane w niektórych zawodach – np. certyfikaty z technologii IT.

Plusem takich platform jest to, że są otwarte i oferują bardzo dużą ilość szkoleń, a bariera wejścia, jak i koszt jednostkowy szkoleń są niskie.

Minusem jest to, że platforma jest otwarta i służy wszystkim użytkownikom, co oznacza, że szkolenia, które się tam znajdują są bardzo generyczne i z reguł niedopasowane do realiów Twojego biznesu.

Ponadto masz z reguły bardzo ograniczoną możliwość kontroli rezultatów i efektywności tych szkoleń, których procent ukończenia jest zazwyczaj bardzo niski.

Tradycyjny e-learning – systemy LMS

Określenie LMS oznacza Learning Management System i odwołuje się w zasadzie, do samej esencji tego, co powinno prezentować dedykowane oprogramowanie zainstalowane w firmie.

Zadania LMS

Zadaniem LMS jest przede zarządzanie bazą materiałów i użytkowników szkoleń, dostarczanie szkoleniowych materiałów firmowych do określonych grup użytkowników i monitorowanie postępów.

Ograniczenia typowych LMS

LMS-y mają ułatwiać centralizację obsługi masowych procesów edukacji w korporacjach i na tym z reguły kończy się ich zastosowanie.

Niestety masowość nie przekłada się na efektywność szkoleń i często szkolenia na platformach LMS są szablonowe i słabo angażują odbiorców, przez co przekazywana wiedza nie przekłada się na realne umiejętności pracowników.

Platformy Learning Experience tzw. LXP lub LEP

Systemy LMS były skonstruowane do masowego szkolenia całych działów i nie przewidywały znaczącej personalizacji treści pod konkretną osobę.

To się zmienia, a wraz z dostosowaniem nowoczesnych środowisk pracy, gdzie dopasowanie stało się bardzo istotne, oraz z nowymi trendami, jak tzw. job-crafting nadeszła pora na kolejną klasę rozwiązań – LXP, czyli platformy Learning Experience (rzadziej LEP).

E-learning + Grywalizacja

Platformy łączące naukę z grywalizacją

Zgrywalizowane platformy LXP takie, jak Edustrada, korzystają z mechanizmów znanych z gier do tego, aby zwiększać motywację i zaangażowanie użytkowników w proces zdobywania wiedzy. 

Elementy grywalizacji takie, jak możliwość rozwoju postaci, zdobywanie punktów doświadczenia i nagród, udział w rozgrywkach i konkurencjach z rankingami oraz elementy interakcji społecznych wplecione w takie platformy w realny sposób przekładają się na korzyści biznesowe i sprawiają, że te rozwiązania są opłacalne.

Podsumowanie – jak wybrać platformę e-learningu?

Jak w tak dużej ofercie rozwiązań wybrać system idealnie dopasowany do potrzeb Twojego biznesu? Odpowiedzią jest dokładne przygotowanie procesu zbierania i weryfikacji partnerów przedsięwzięcia. 

Poniżej zebraliśmy najważniejsze punkty tego procesu.

Checklista

Proces – Jak wybrać system e-learningu dla biznesu.

  1. Przygotuj checklistę elementów, które są istotne dla Twojej organizacji.
  2. Skontaktuj się z producentem oprogramowania.
  3. Poproś o wersję demonstracyjną, lub o prezentację programu w swojej siedzibie.
  4. Poproś o zademonstrowanie działania wszystkich elementów z checklisty.
  5. Zapytaj jak wygląda proces wdrożenia i jak system będzie działał w obecnym środowisku w firmy – czy wymaga dopasowania, czy konieczne są dodatkowe integracje.
  6. Zapytaj w jaki sposób treści umieszczane na platformie będą tworzone, oraz czy otrzymasz dostęp do narzędzi autorskich.
  7. Powtórz proces z kilkoma firmami, za każdym razem weryfikując te same elementy.
  8. Zrób zestawienie w postaci tabeli z Twoimi celami, oraz ze wszystkimi “za” i “przeciw” każdego rozwiązania.
  9. Podejmij świadomy wybór. Weź pod uwagę przede wszystkim to, w jaki sposób współpracowało Ci się z przedstawicielami danej firmy na etapie prezentacji systemu.

Jeżeli interesuje Cię wypróbowanie naszego autorskiego systemu e-learningu z elementami grywalizacji i platformy benefit, sprawdź wersję demonstracyjną Edustrady.

Nadal masz wątpliwości, jaki system wybrać?

Wyślij nam wiadomość za pośrednictwem e-maila, lub formularza, a pomożemy Ci dokonać wyboru.

Tworzymy nasze rozwiązania kierując się prostotą użytkowania i przede wszystkim umiejętnością słuchania potrzeb naszych klientów oraz zrozumienia ich biznesu.

Przeprowadź z nami swój kolejny proces szkoleniowy.

Zespół Edustrady


11-02-2021

Ireneusz Krajewski

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Edustrada Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dowiedzieć się więcej o najnowszych trendach w e-learningu i team-buildingu.