Budowanie zespołu a praca zdalna – Jak wzmacniać zaangażowanie? 

Budowanie zespołu i podtrzymywanie zaangażowania jego członków stało się jednym z ważniejszych wyzwań w dobie pandemii. Dobrze zgrani ze sobą i zmotywowani do pracy członkowie zespołu, stanowią o jego produktywności

Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem w przypadku, gdy członkowie teamu opierają się głównie na pracy zdalnej?

Jak utrzymać efektywność i zapewnić wzrost wyników w przypadku, gdy nie możesz liczyć na regularne spotkania twarzą w twarz?

Z pomocą przychodzą narzędzia online oparte na grywalizacji

Przedstawiamy praktyczne wskazówki na to, w jaki sposób zwiększyć produktywność zdalnego zespołu oraz jak zrobić to dobrze za pierwszym razem.

Budowanie zespołu a grywalizacja

Czy znasz pojęcie “kaizen”? Kaizen to filozofia biznesowa, która oznacza ustawiczne poprawianie procesów zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach wykonywane metodą małych kroków

Kluczem w kaizen jest nieustanne dążenie do doskonałości.

Grywalizacja wspiera utrzymywanie wysokiego zaangażowania i motywacji członków zespołu i jest możliwa do zaimplementowania w narzędziach do pracy zdalnej.

Budowanie zespołu w oparciu o kaizen i grywalizację prowadzi do tzw. ciągłej grywalizacji.

Budowanie zespołu w oparciu o ciągłą grywalizację

Ciągła grywalizacja (w przeciwieństwie do „skończonej grywalizacji”) nie ma końca. Wspiera ciągłe doskonalenie oraz osiąganie trwałych celów biznesowych, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu. 

Grywalizacja procesu pracy zespołowej działa, ponieważ przesuwa ciężar uwagi z końcowego celu (ostatecznego miernika biznesowego, KPI) na usprawnianie drogi do celu i koncentrację na celach cząstkowych.

Wykorzystuje się tutaj opisane na Edustradzie mechanizmy zgrywalizowanego feedbacku.

Praktyczne mikro-osiąganie, zamiast wyczerpującego heroizmu

Celem nie jest nagroda na końcu, tylko suma mikro-osiągnięć, o które są podawane do wiadomości członkom zespołu (graczom) na bieżąco.

Dzięki temu, że cel ostateczny zostaje zamieniony na rozgrywkę toczącą się o utrzymanie stale rosnącego poziomu jakości, łatwiej jest nim zarządzać oraz można go automatyzować.

Jakość pracy zespołu zbyt często spoczywa na umiejętnościach jego menedżera, ale wcale nie musi tak być!

W przypadku zespołów, dla których określone zostają jedynie mniej lub bardziej odległe kamienie milowe, bez sukcesywnego mierzenia postępów, wynik końcowy zależy głównie od kompetencji menedżerów (np. project-managerów), którzy muszą nieustannie monitorować postępy członków zespołu i koordynować ich pracę, dbając o jakość, czas i budżet.

Grywalizacja pozwala wprowadzić elementy samoorganizacji do pracy zespołu. 

Ciąła grywalizacja – przykłady

Ciągła grywalizacja wymaga wyznaczania wyzwań i projektowania swego rodzaju konkurencji, aby sterować zaangażowaniem członków zespołu.

Współczesna kultura pełna jest przykładów nieskończonej grywalizacji. Rzeczywiście, niektóre z najbardziej udanych programów grywalizacyjnych są zaprojektowane w taki sposób, że cechuje je cykliczność i powtarzalność.

Klasycznymi przykładami ciągłej grywalizacji z konkurencjami są m.in. 

  • Rankingi liderów biznesu, jak np. Ranking Forbes, które wymieniają numerowane listy najbogatszych firm i ich najskuteczniejszych prezesów
  • Konkursy filmowe, na przykład Festiwal Filmowy w Cannes, na którym co roku jury ocenia filmy i na podstawie przyznanych punktów określa zwycięzców.
  • Programy dla częstych podróżników (frequent traveller), jak np. Miles & More, w których pasażerowie firm przewoźniczych otrzymują punkty za przebyte kilometry, a te mogą zamienić na wybrane przez siebie benefity.
  • Ligi sportowe, jak np. Ekstraklasa, które wzmagają rywalizację sportową pomiędzy drużynami piłkarskimi.

Ludzie lubią się porównywać i to ich motywuje do konkurowania o lepszej wyniki. 

Dokładnie taki sam mechanizm działa w biznesie, pod warunkiem, że rankingi są oparte o czytelne zasady i dostępne w miejscu, w którym mogą być często konsultowane. 

Na przykład za pośrednictwem platformy online.

Edustrada zgrywalizowana platforma edukacyjna ranking
Edustrada – Zgrywalizowania platforma edukacyjna, przykład rankingu

Możliwość porównywania się pracowników na tle pozostałych członków zespołów napędza motywację i wzmaga ducha zdrowej rywalizacji.

Gry utrzymują zaangażowanie i zmniejszają poczucie stresu

Ludzie lubią gry. Gry pomagają zaangażować się w proces dążenia do celu, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wielu czynników stresowych. 

Długotrwała presja wywołuje w organizmie wzrost poziomu kortyzolu, z kolei gry kojarzą się z zabawą i przyjemnością

Gry pozwalają obniżyć negatywne napięcie emocjonalne przy zachowaniu poziomu zaangażowania niezbędnego do dążenia do celu.

Praktyczne wskazówki jak oprzeć budowanie zespołu o grywalizację

Jak zacząć grywalizować pracę zespołową, przy jednoczesnym wyeliminowaniu przeszkód na drodze?

Zacznij od tych elementów.

Zgrywalizuj język

Język kształtuje kulturę i otoczenie organizacji. Dlatego zacznij od języka, którym posługuje się zespół – niech przykład płynie z góry.

Na początek weź na warsztat typowe korporacyjne określenia, jak: długookresowe plany, cele, kamienie milowe, karty projektów, problemy, konkurencję i zastąp je słowami z gier: wyzwaniami, misjami, questami, czy nawet walką z bossami w grze.

Podczas kolejnego video-calla w ramach koordynacji projektu zamiast stosować typową checklistę i sprawdzać postępy w zadaniach, spróbuj rzucić hasło:

  • “Misja, o którą gramy w tym tygodniu jest następująca…”.
  • “Etap 1 misji, to zgromadzić zapasy do ataku na cel X, potem czeka nas etap 2”
  • “Za etap 2 możecie zdobyć 100 diamentów”.
Przykłady wirtualnych zdobyczy w grach
Przykłady wirtualnych zdobyczy w grach

Może Ci się to wydać z początku dziwne i niekomfortowe, ale sprawdź reakcję pozostałych członków zespołu i zwróć uwagę na to, co się dzieje z napięciem.

Czy stres rośnie, czy maleje?

Grywalizuj wyniki swoich zespołów

Kolejny etap, to przyznanie nagród za realizację kolejnych etapów i nie, nie chodzi tutaj o premie finansowe. Zwycięstwo może być warte na przykład tysiąc punktów, sto diamentów, czy złotych monet – wirtualnych, ale starannie zliczanych w tabeli.

W tym elemencie istotne jest przede wszystkim to, aby zespół dokładnie rozumiał kryteria oceny i wartość punktową poszczególnych zadań. 

Reguły gry muszą być identyczne dla wszystkich – nie ma faworyzowania uczestników.

Kolejna sprawa to konieczność zwizualizowania wyników i łatwego dostępu do nich przez uczestników misji.

W Edustradzie ten cel realizują paski postępu, tabele rankingowe i częste wiadomości, które pokazują rezultaty. Przykłady znajdziesz poniżej:

Paski postępów – Edustrada
Edustrada grywalizacja wygrana
Edustrada – zwycięstwo w rozgrywce grywalizacyjnej

Zgrywalizuj zadania

O ile nie należy ułatwiać gry wybranym uczestnikom, o tyle z punktu widzenia celu biznesowego projektu warto zastanowić się jakie wagi punktowe przyznać konkretnym zadaniom. 

Zadania, które są cenniejsze z uwagi na powodzenia całego projektu, powinny mieć wyższe wagi punktowe.

Kilka przykładów

  • Jeśli zadaniem zespołu jest realizacja funkcjonalności oprogramowania i z punktu widzenia biznesu zadania związane z rozbudować części odpowiadającej za wsparcie klienta przynoszą wyższą korzyść biznesową, powinno to zostać odzwierciedlone w “nagrodach” za realizację zadań z tego obszaru nad innymi.
  • Jeśli celem jest zwiększenie sprzedaży usług, a zadaniem, które jest bezpośrednio z tym związane jest liczba telefonów do klientów wykonana każdego dnia, to należy to zadania odpowiednio “wycenić” wyższymi notami.

Zespół zrobi resztę, zwłaszcza gdy tabela rankingowa wyłoni pierwszych liderów, a pozostali uczestnicy zyskają realne odniesienie.

Wprowadź zdrową rywalizację

Poprzedni punkt prowadzi nas do zdrowej rywalizacji. Rankingi i tabele nie mają na celu wywierania sztucznej na uczestnikach wyzwania, ale pobudzenie naturalnych instynktów społecznych, które skłaniają ludzi do poszukiwania sposobów na zwiększenie swojego statusu w ramach grupy. 

Z tego też względu konkurencja powinna być pobudzania w sposób naturalny, a nie metodą kija i marchewki. Na szczęście programy grywalizacyjne wspierają właśnie naturalne mechanizmy oparte na ludzkich skłonnościach i psychologii grupy.

Przyznawaj nagrody

Gry nie istnieją bez nagród. Wbrew pewnym mylnym przekonaniom, nagrody nie muszą być hojne, aby spełniały swoją funkcję motywacyjną. 

Nie muszą też być finansowe i mogą przyjmować formę wirtualnych wyróżnień – odznak, pasów (jak w sztukach walki), czy tytułów (np. “Ninja Produktywności”, “Mistrz CS / Obsługi Klienta”).

Przykłady nagród: odznaki i punkty (możliwa wymiana na realne nagrody) - Edustrada
Przykłady nagród: odznaki i punkty (możliwa wymiana na realne nagrody) – Edustrada.
Wymiana punktów na rzeczywistą nagrodę w Wirtualnej Kafeterii (sklepie) – Edustrada.

W każdym z przypadku najważniejsze jest czytelne powiązanie konkretnego osiągnięcia z tytułem, czy nagrodą i informowanie o zmianie statusu całego zespołu na bieżąco w kanałach komunikacji.

Możesz także posłużyć się narzędziami takimi, jak Edustrada, które ma te elementy wbudowane na stałe i odciąży Cię w procesie komunikowania postępów. 

4 kroki do grywalizacji pracy zespołowej

Zadbaj o te cztery elementy procesu:

● Zaimplementuj program ciągłej grywalizacji celów i projektów w swojej firmie, aby wzmocnić zaangażowanie i wykształtować pożądane zachowania.

● Postępuj zgodnie z procesem i nie pomijaj mechanizmów grywalizacji. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że stworzysz udany program, unikniesz błędów i zaangażujesz wszystkich swoich graczy.

● Wprowadzaj ciągłe ulepszenia w swoim zespole, czy organizacji na podstawie wyników zebranych z już ukończonych wyzwań grywalizacyjnych.

● Nie twórz kolejnych KPI, sztampowych zadań, indeksów, czy kart projektu, zamiast tego posłuż się nazewnictwem z gier i udostępnij wyniki wyzwań grywalizacyjnych wszystkim członkom zespołu.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, albo pomocy w projektowaniu i implementacji procesów grywalizacji w swojej organizacji skontaktuj się z naminasi eksperci, Ci w tym pomogą!

Budowanie zespołu na grywalizacji daje wyniki

Podsumowując: grywalizacja jest doskonałym narzędziem wspierającym budowanie zespołu

Jest to również dobry sposób na podzielenie wielkich wyzwań biznesowych na mniejsze składowe, “opakowanie” ich w formie zgrywalizowanych wyzwań, które działają na uczestników procesu motywująco.

Wyzwania grywalizacyjne pozwalają na przeniesienie ciężaru za osiągnięcie ostatecznego celu przez zespół z umiejętności menedżerskich kierownika projektu do monitorowania postępów na wyspecjalizowane narzędzia jak m.in. Edustrada, oraz samo motywujących się członków zespołu.

Obowiązkiem menedżera pozostaje czuwanie nad procesem i wydzielanie kolejnym mikro-celów do zrealizowania oraz odpowiedni rozdział priorytetów poprzez wagi punktowe.


Zacznij dzisiaj i sprawdź platformę do zwiększania zaangażowania i motywacji zespołów, opartą na grywalizacji. Wypróbuj demo Edustrady.

Kliknij w baner poniżej tego wpisu i przetestuj nasze narzędzie.

Życzymy sukcesów – Zespół Edustrady


27-04-2021

Ireneusz Krajewski

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Edustrada Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter, aby dowiedzieć się więcej o najnowszych trendach w e-learningu i team-buildingu.