Z tego wpisu dowiesz się, czym jest grywalizacja w kontekście działań biznesowych oraz jakie korzyści uzyskasz dzięki wdrożeniu jej w swojej organizacji.
Co to jest grywalizacja?
Grywalizacja to zastosowanie mechanizmów znanych z gier w kontekstach i działaniach nierozrywkowych - np. w edukacji i rozwijaniu kompetencji pracowników, w budowaniu zaangażowania zespołów i tworzeniu społeczności, w usprawnianiu realizacji celów marketingowych, lub sprzedażowych itd.
Termin pochodzi od angielskiego “gamification” i rzadziej jest spotykany w formie “gamifikacja” w języku polskim.
Elementy gier wykorzystywane w grywalizacji
Grywalizacja stosuje sprawdzone elementy z gier - w szczególności:
- Sprecyzowany cel gry
Każda gra posiada określony cel, który jest znany już na początku rozgrywki, dzięki czemu dla gracza jest jasne, jaka jest stawka i nagroda, o którą walczy. - Zasady
Żadna gra się bez nich nie obejdzie, a celem reguł jest narzucenie pewnych granic, w ramach których należy się poruszać, aby dojść do zwycięstwa.
Ponadto jasne i sprecyzowane zasady w grach wieloosobowych sprawiają, że rozgrywka jest sprawiedliwa, oparta na faktach i realnych osiągnięciach, a nie na niejasnych przesłankach. - Poziomy trudności i podział na etapy
Gra jest przygodą i z uwagi na to, że niektóre gry angażują na wiele godzin, konieczny jest podział rozgrywki na etapy.
Co więcej, żeby gra nie była zbyt łatwa i cały czas stawiała pewne wyzwanie przed graczem, który poznał reguły - wprowadza się poziomy trudności, które na dalszych etapach są wyższe. Oznacza to na przykład, że czas reakcji wymagany od gracza się skraca, gra przyspiesza, albo wymagane są wyższe “wypracowane umiejętności”. - Możliwość rozwoju postaci
Gra z reguły posiada bohatera, w którego wciela się gracz i to ta postać porusza się po świecie gry. W grach typu “role-playing” nasza postać stale się rozwija i wzmacnia pewne umiejętności, dzięki czemu rozgrywka na wyższych poziom, mimo wyższego poziomu trudności nadal jest możliwa.
Rozwój postaci może być realizowany w taki sposób, że gracz ma do dyspozycji pewną pulę punktów, którą może rozdysponować na umiejętności bohatera - takie, jak np.: siła, szybkość, inteligencja itd. - Interaktywność
Gry są projektowane w taki sposób, aby na bieżąco podawały rezultaty i kwantyfikowały działania graczy.
Gracz, dzięki jasnej wizualizacji postępów w postaci liczb - np. stanu zaawansowania, czy procentów rozwoju postaci dokładnie wie, w jaki punkcie się znajduje i jak daleko ma do celu. - Multimedialność, angażowanie wielu zmysłów
To połączenie tekstu, obrazu, dźwięku i animacji oraz atrakcyjnych efektów specjalnych, czy kolorów, które sprawiają, że gra jest atrakcyjna dla wielu zmysłów i angażuje w pełni umysł gracza, co przekłada się na większe skupienie na realizowanym celu. - Dostarczanie emocji
Dzięki podziałowi rozgrywki na etapy i nagradzaniu poszczególnych osiągnięć, rozgrywka dostarcza emocji, ponieważ można coś zyskać, ale również coś stracić i nie przejść danego etapu. Gry dostarczają nie tylko doświadczeń zmysłowych, ale i emocjonalnych, dzięki czemu gracze chcą do nich powracać, a jednocześnie dobrze zapamiętują doświadczenia z nich, gdyż ich umysł jest głęboko zaangażowany w czasie grania. - Rywalizacja
W rozgrywkach zespołowych, dzięki mierzeniu i wizualizowaniu na bieżąco postępów każdego z uczestników gry, widać tendencję do budowania umiejętności zdrowej rywalizacji opartej na faktach, a nie na domysłach. W grze wszystko jest obiektywne dzięki temu, że każdy gracz podlega tym samym zasadom. To wzmaga chęć rozwoju wszystkich uczestników procesu.
Dzięki powyższym elementom grywalizacja jest procesem, który w głębokim stopniu angażuje świadomość odbiorców i zwiększa motywację do osiągania celów.
Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy gracze zdają sobie sprawę, że stawką jest poprawa realnych umiejętności, które mogą pomóc w karierze zawodowej i przekładają się na realne osiągnięcia.
Firmy mogą iść jeszcze dalej i dać uczestnikom programów grywalizacyjnych szansę na wymianę zdobyczy ze świata gry na realne nagrody.
Osiągniesz jeszcze więcej dzięki połączeniu grywalizacji i benefitów
Taką możliwość daje połączenie platformy grywalizacyjnej z tak zwanym systemem kafeteryjnym (patrz: Wirtualna Kafeteria), dzięki czemu system zamienia się w skuteczną platformę motywacyjną dla pracowników.
Skoro mowa o pracownikach, warto przyjrzeć się konkretnym korzyściom dla biznesu, które można uzyskać dzięki wprowadzeniu grywalizacji.
Jakie są korzyści ze stosowania grywalizacji dla biznesu?
Grywalizacja pomaga przede wszystkim w zwiększeniu motywacji i zaangażowania pracowników tam, gdzie zawodzą tradycyjne metody.
Jakie narzędzia może zastąpić grywalizacja?
Do tradycyjnych metod zwiększania motywacji można zaliczyć między innymi:
- wyjazdy integracyjne, które z reguły odbywają się sporadycznie,
- kosztowne stacjonarne sesje i spotkania o charakterze warsztatowym,
- nieskalowalne procesy coachingowe, i tym podobne, “klasyczne” podejścia.
Grywalizacja wpłynie w Twojej firmie przede wszystkim na:
Zwiększenie zaangażowania i motywacji
Techniki znane z gier pobudzają zaangażowanie pracowników dzięki temu, że procesy grywalizacyjne dosłownie wciągają w rozgrywkę.
Dodatkowo system punktów i odznak za kolejne osiągnięcia pobudza motywację do dalszego usprawniania i daje poczucie uczestnictwa w procesie, który bardziej przypomina drabinę z jasno nakreślonymi celami, niż rozczłonkowane i oderwane od całości elementy niezrozumiałej układanki.
Edustrada ma wbudowaną Wirtualną Kafeterię, w której pracownicy mogą wymieniać punkty na realne nagrody, co dodatkowo zwiększa motywację.
Udział w grywalizacji buduje poczucie satysfakcji i wzmacnia zrozumienie sensu, dla którego warto podnosić kwalifikacje.
Ciągłe usprawnianie i podnoszenie kompetencji
Grywalizacja bardzo dobrze sprawdza się w procesach onboardingu i podnoszenia komepetencji pracowników.
Narzędzia e-learningu oparte na grywalizacji są dostosowane do wymogów współczesnego miejsca pracy, dzięki temu, że pozwalają na połączenie indywidualnego podejścia do potrzeb pracowników z możliwością efektywnego skalowania procesu nauki.
Platformy zgrywalizowane e-learningu takie, jak Edustrada zapewniają między innymi:
- atrakcyjną formę szkoleń, które angażują, zamiast powodować znudzenie,
- wsparcie zdobywania umiejętności zamiast wiedzy encyklopedycznej,
- budowanie doświadczenia dzięki możliwości odgrywaniu scen opartych na praktycznych sytuacjach spotykanych w życiu zawodowym,
- łatwe skalowanie i brak konieczności stałego nadzoru działu HR nad procesem edukacji, dzięki automatyzacji pozyskiwania informacji dotyczących jakości i efektywności szkoleń,
- zaangażowane pracowników w rozwój systemu, dzięki systemowi feedbacku (informacji zwrotnych z systemu) i ankiet, które pozwalają na bieżąco aktualizować i ulepszać treści szkoleń.
Wyróżnienie najlepszych pracowników i zwiększenie lojalności
Rozgrywki grywalizacyjne pozwalają na tworzenie zespołów i regularne weryfikowanie sprawności w posługiwaniu się nowymi umiejętnościami na tle innych zespołów, czy poszczególnych członków.
Najlepsi mogą być wynagradzami nie tylko punktami, ale i specjalnymi odznakami, co pozwala na wyłonienie naturalnych liderów i dodatkowo wzmacnia ducha zespołu, który pełniej angażuje się w zadania dzięki temu, że ma realne wzory sukcesu - swoich bliskich kolegów.
Podniesienie produktywności
Im bardziej zmotywowani pracownicy i zgrane zespoły, tym wyższa jest ich produktywność i wydajność pracy.
Zastosowanie strategii grywalizacyjnych pomaga osiągnąć lepsze wyniki w pracy, przy jednoczesnym zachowaniu mniej napiętej atmosfery w pracy i obniżeniu poziomu stresu.
Grywalizacja jest naturalna nie tylko dla liderów i handlowców, ale dla pracowników każdego szczebla i doskonalne wspiera również działy marketingu, general managementu, product developmentu, czy merchandisingu, gdzie konieczne jest dostarczanie wymiernych rezultatów.
Polepszenie komunikacji w zespołach
Duże korporacje, od dawna stosują programy integrujące pracowników poprzez zaangażowanie w luźniejsze, bawiące aktywności.
Przykładem takich zajęć, jest na przykład poranna joga, czy rozgrywki w “piłkarzyki”, albo tzw. TGIF (z ang. “Thank God It’s Friday”), czyli luźne piątki, podczas których pracownicy mogą porozmawiać na tematy pozazawodowe i zaprzyjaźnić się w otoczeniu muzyki i zabawy.
Takie “luźne” aktywności dodatkowo zacieśniają więzy międzyludzkie i poszerzają perspektywę spojrzenia, a to, wraz z rozgrywkami grywalizacyjnymi, przekłada się na lepszą komunikację nie tylko w ramach danego zespołu, ale także całej firmy i burzy mury i zapobiega formowaniu się zamkniętych “silosów” wewnątrz firmy.
Pobudzenie ducha innowacji i kreatywności
Połączenie zdrowej rywalizacji, lepszego zrozumienia swoich celów w ramach całego zespołu, czy organizacji, oraz bieżąca komunikacja z innymi sprawia, że pojawia się pole do zwiększonej innowacyjności i kreatywności.
Case Study
Firmy, które wprowadziły grywalizację, notują znaczący wzrost kreatywności - np. w swoim case study SAP Streamwork wskazuje, że dodanie grywalizacji do sesji brainstormingowych zwiększyło ilość generowanych pomysłów o 58%.
Co to jest grywalizacja w konteście biznesu i czy jest opłacalna?
Grywalizacja się opłaca, ponieważ przekłada się na rezultaty biznesowe i jest bardziej opłacalnym i skuteczniejszym narzędziem, niż mniej kwantyfikowane procesy coachingowe, lub klasyczne sesje warsztatowe mające na celu zwiększenie kompetencji pracowników.
Grywalizacja sprawdzi się przede wszystkim w działach i wsparciu procesów:
- onboardingu nowych pracowników,
- marketingu i employer brandingu,
- promocji i przekwalifikowania pracowników,
- działach sprzedaży i outsourcingu sił sprzedaży,
- trade-marketingu i visual-merchandisingu
- księgowości
Jeżeli jesteś zainteresowany prezentacją możliwości zgrywalizowanej platformy e-learningu oraz chcesz poznać mechanizmy, dzięki którym zwiększych zaangażowanie i motywację pracowników - skontaktuj się z nami,
albo wypełnij formularz i umów się na demo.
Pozwól się oprowadzić po naszym systemie.
Od ponad 11 lat wdrażamy rozwiązania korporacyjne dla działów sprzedaży jako Companion Sp. z o.o. i stosujemy elementy grywalizacji do osiągania rezultatów biznesów naszych klientów.
Zapraszamy do współpracy,
Zespół Edustrady